Що таке 3D Принтер?
Почнемо з того що це не принтер! Так його, скоріш за все, назвали маркетологи. Бо найближчий родич 3D принтера - станок з числовим програмник керуванням. Тобто, це станок! І не думайте, що просто купивши цей притсрій ви почнете копіювати якісь речі. Вас чекає величезні об'єми теорії, незрозумілих визначень, нам доведеться згадати шкільний курс зі стереометрії, а також розібратися в безлічі видів пластиків, про які ви раніше навіть не замислювались.Кому і для чого може бути неохідний 3D принтер?
- Прототипування. Стартап, якому необхідне швидке прототипування свого продукту.
- Хенд мейд. Люди яким просто подобається робити все своїми руками.
- Малосерійне виробництво.
Для чого мені 3d принтер?
Я з дитинства полюбляв робити речі власноруч. Можливо, любов до цього мені привив тато, він - столяр. Доки я жив у приватному будинку, я міг майструвати скільки завгодно. Міг йти на будь які експерименти, користуючись батьківською майстернею (про неї треба взагалі розказати окремо).Ціна 3D принтерів
Про 3D принтери розказав мені друг, зараз це вже не якесь далеке майбутнє, коштують вони не так вже й дорого. Це відкривало цілий обрій можливостей для реалізаціх моїх проектів. В Україні можна знайти бюджетні моделі в районі 200$, замовити з Китаю може буде ще дешевше. Ви можете замовити повністю готовий до роботи принтер, або ж зібрати його з набору. В мене з’явилася ще одна мрія, а саме 3D принтер. Мрії мають властивість здійснюватись, особливо якщо прикладати хоч трохи зусиль. Я продав різний старий хлам який мені не потрібен. І от я вже суну додому з величезною картонною коробкою в руках в завірюху. Дісталась мені копія бюджетного Prusa I3, зібрана з дешевих комплектуючих.Ось тут я його купував.Конструкція принтера
- Корпус з 5ти міліметрової фанери, порізаної на лазерному різаку і пофарбованої в матовий чорний.
- 5 крокових двигунів. По одному для осей X та Y, 2 для осі Z і ще один для подачі пластику.
- 2 ремені для осей X та Y.
- 2 різьбові направляючі (звичайні оцинковані шпильки) для осі Z.
- 6 валів, по 2 на кожну вісь. Та підшипники до них.
- Блок живлення 250 вт.
- Екструдер з двома куллерами.
- Стіл (Bed) з підігрівом.
- Монохромний LCD дисплей, контролер, роз’єм для SD карти
- Чимало деталей надруковані на 3d принтері!
- Плата керування, шнури, датчики
Файли, або стани моделі.
Проект aбо деталь: Valve 1.1.SLDPRT (Solidworks)
Модель. Відкритий в програмі слайсері (Cura)
GCODE. Аналог інструкції для станків з ЧПУ.

G1 X72.800 Y80.432 E0.26498
G1 X74.193 Y79.839 E0.39716
G1 X75.649 Y79.410 E0.52968
G1 X77.142 Y79.153 E0.66195
G1 X78.465 Y79.079 E0.77764
G1 X79.726 Y79.016 E0.88787
G1 X80.772 Y78.855 E0.98027
G1 X81.801 Y78.583 E1.07320
G1 X82.803 Y78.205 E1.16670
G1 X83.758 Y77.724 E1.26006
G1 X84.653 Y77.152 E1.35279
Що необхідно для того щоб друкувати?
- Сам Принтер
- Пластик (Філамент) - Пластикова нитка. Принтер без проблем друкує більшістю популярних видів пластику, такі як ABS та PLA. Для друку підходить нитка (філамент) товщиною 1.75мм. Я замовляю напряму в українського виробника MonoFilament
- SD Карта або USB Шнур типу В. Я друкую з micro-SD карти пам’яті, вставленої через перехідник. Продавець порекомендував друкувати саме з SD карти. Аргументуючи це тим, що при друку з комп’ютера, програма може зависати, комп’ютер може піти в сплячий режим. Друк може займати чимало часу, іноді доводиться лишати друк на ніч. В цьому випадку, друк с карти теж є більш підходящим.
- Програма для моделювання (якщо ви хочете самі створювати моделі). Я використовую Solidworks. Поки не не маю багато досвіду в моделюванні. Тому зупинився на ній, бо в мережі чимало інформації про використання саме неї у зв’язці з 3d принтерами. Скажу чесно, мене захопив процес моделювання. В цій програмі все досить строго. Процес моделювання схожий на креслення. Тепер кожен може відчути себе інженером-конструктором. Задоволення від моделювання колосальне. Важко передати відчуття, коли тобі вдається зробити необхідну тобі модель, а через годину ти вже маєш готовий виріб.
- Програмна слайсер. Программа що відкриває файли 3d моделей(в моєму випадку STL) і конвертує їх у зрозумілі для вашого принтера команди (для мого це текстові файли з розширенням *.gcode) Я використовую Cura. Програма не просто конвертує файли. Вона генерує різний код в залежності від настройок друку. А їх є чималенько. З Основних:
- Товщина сопла. Це вже залежить від того яке у вас встановлено
- Висота шару. Має варіюватись в межах 20-80 відсотків від товщини сопла. Чим тонший шар, тим більша точність і менша швидкість друку. Збільшуючи товщину ви збільшуєте швидкість і втрачаєте деталізацію. Доводиться йти на компроміси.
- Швидкість друку. Збільшуючи швидкість часто можна втратити якість
- Заповнення. Можна друкувати деталь монолітом, можна порожнисту. Можна задати заповнення на якийсь відсоток. Пола деталь друкується швидше і потребує менше пластику, але може бути менш міцною ніж монолітна. Я для себе шляхом експериментів визначив рівень заповнення 15-40%, в залежності від моделі.
- Тип прилипання деталі до поверхні. В Cura є два типи, Кайма якщо деталь має плоску поверхню. І підкладка, для деталей з складною формою.
- Температура сопла. Різні види пластику мають різну температуру плавлення.
- Температура стола. ABS найдешевший з пластиків вимагає друку на платформі з підігрівом. PLA Можливо друкувати і без підігріву.
Як відбувається друк?
Мій принтер використовує технологію Моделювання плавленням(Fused Deposition Modeling — FDM) Процес друку схожий на видавлювання зубної пасти з тюбика. Нитка пластику(Філамент) подається через нагрівач в екструдер. Тут він розплавляється і подається через сопло. Яке переміщається за допомогою моторів по необхідних координатах. Розплавлений пластик наноситься на поверхню тоненькими смужками. Товщина одного шару: долі міліметра, тому зазвичай процес друку займає чимало часу.Друк це компроміси.
Друк це завжди компроміси. Між швидкістю та якістю. Можна збільшити мінімальну висоту шару, тим самим збільшивши швидкість друку, і тим самим втративши деталізацію. Між ціною та міцністю. Можливо зменшити заповнення моделі і тим самим зробити її легшу, часу на друк піде менше. Але така модель стане крихкіша.Постобробка
За рідкимим винятками, модель відразу після принтера є готовою до використання. І тут фраза "доработать напильником", є дуже доречною. Часто моделі доводиться підганяти за розміром, шліфувати, калібрувати.- Цифровий штангенциркуль. Звіряю розміри.
- Шпатель. Ним я часто віддираю моделі від платформи.
- Скальпель, коли доводиться обрізати зайве.
- Напилок. Зачистка моделі.
- Наждачний папір. Для більш делікатної підгонки.
- Шуруповерт і сверла. Для калібровки отворів.
Складнощі
Під час друку, мейкер стикається з безліччю проблем:- Погана адгезія між моделлю і платформою.
- Друк нависаючих елементів.
- Усадка деталей при охолодженні.