26 липня 2017
Якось до мене зайшов брат. Він тримав у руках якийсь шкіряний футляр. То була старенька плівкова камера. Він знайшов її у бабусі на горищі. Брат був у місті і запитав, скільки така камера буде коштувати. Місцевий продавець сказав що купить за 30 гривень. Брат вирішив, що то смішно, і віддав камеру мені. Я почав вивчати фотоапарат. Це - Зоркий 4 з об’єктивом Юпитер-8. Благо, в наш час є інтернет. В той час я не був знайомий з основами фотографії, і поняття не мав, як цей фотоапарат знімає.

Характеристики

 • Зоркий-4 - камера що використовує плівку 135го формату, до 36 кадрів.
 • Фокусування ручне за допомогою дальноміра (що працює за рахунок ефекту паралаксу), вбудованого в видошукач
 • Тканинний затвор з горизонтальним рухом шторок
 • Має досить широкий діапазон витримок від 1 до 1/1000с. а також витримка "від руки"
 • Автоспуск
 • Спуск за допомогою тросика
 • Об'єктиви: було дві комплектації - дорожча з "Юпітер-8" f1/2, та дешевша з "Індустар-50" f1/3.5
Зоркий-4 Довелося розбиратися з поняттями експозиції. Я спробував відзняти одну плівку на різних значеннях діафрагм і витримок. З 36 кадрів вдалими вийшло 5 від сили. К-750 знятий на Zorki-4 Після чого я зрозумів, що без експонометра мені не обійтися. Експонометр Я знайшов і купив старенький експонометр Свердловск-4, який повністю справлявся з поставленими задачами. І вже з ним відзняв перші вдалі кадри. Свердловск-4 Тут виплила одна проблема. Як видно на наступних фото, крізь затвор потрапляє світло. В тематичній спільноті я знайшов кілька способів, як це поправити. Я вибрав найпростіший: просто зафарбував перманентним маркером. Це не найкращий спосіб, через кілька плівок шторка знову починає "світити". Більш цивілізованим способом є замастити шторку чорним авто-герметиком. Так я потім і зробив.
Дірки в затворі
Зіпсований затвор
Засвітка
Важко було кадруватися за допомогою стандартного видошукача. Після того, як встановив універсальний видошукач, кадрувати стало на порядок легше. Універсальний Видошукач Зараз повний комплект для роботи з камерою виглядає наступним чином: Комплект фотографа Я навіть кілька разів брав фотоапарат в походи. Інколи він давав дуже навіть непоганий результат, а іноді просто купу браку.
пол. Плісце
Західні Горгани
Струмок Плівка
Небо
пол.Гича
Траверс
пол.Солотвинка
притулок в Кедровику
р.Росохан
Мармароси
о.Росохан
Брат

Що мені сподобалось в камері?

 • Якісний стандартний світлосильний об'єктив Юпитер-8 f1/2. Дає гарну картинку. Існувала дешевша комплектація з об’єктивом "Індустар-50"f1/3.5, який теж є досить непоганою лінзою, і славиться своєю різкістю.
 • Діапазон витримок має 12 позицій! Від 1 до 1/1000с та ручна. Зараз це дрібниця, але на ті часи це було дійсно круто!
 • Фокусування. Наведення на різкість на диво зручне та точне. І працювати з дальноміром одне задоволення.
 • Фотоапарат не потребує батарейок. Взагалі. Просто вставляєте плівку і знімаєте, зараз це звучить дивно. Затвор зводиться і опускається ручками. Всю іншу роботу робить світло.
Навіть панорами виходило склеювати. Зорки-4 Панорама

Загалом, моє зацікавлення плівкою трохи згасло з появою в мене цифрової камери. Та ще й плівка нещадно подорожчала. Але, тим не менше, я чимало навчився саме завдяки цій камері. Я навчився основ фотографії. Що таке експозиція, що на неї впливає. Дізнався про фокусування та глибину різкості. Почав вивчати композицію. Саме тут зарита ця таємниця гарних кадрів, які всі так шукають і стараються не пропустити. Не варто сподіватися, що фотоапарат зробить за вас всю роботу. І все ж, найголовнішим уроком для мене було те, що фотографію робить не техніка а фотограф. І не варто зациклюватись на техніці. Гарні кадри можна зняти і на телефон, і на стареньку плівкову камеру. Не лінуйтесь - просто знімайте, аналізуйте, читайте. Вивчайте роботи інших фотографів. Старайтесь зрозуміти, що вам сподобалось в конкретній фотографії. Наснаги та терпіння, та гарних кадрів!!!

Марічка

Категорія:

Фотографія
running man running bear